top of page

Sirkadiyen Beslenme

Sirkadiyen beslenme vücudumuzu bir müzik grubuna benzetir. Müzik gruplarında nasıl ki bir harmoni olması gerekiyorsa bedenimizin beslenme rutininde de bir çeşit harmoni olması şart. Yani güzel ritmi yakalamak için doğru zamanlarda yapılması gerekir. Bu doğru ritmi doğru düzenle yakalayabiliriz. Tam da burada akıllara sirkadiyen beslenme gelir.
Son zamanların en popüler diyetlerinden biri haline gelen sirkadiyen beslenme ve sirkadiyen diyet türünün diğerlerinden en büyük farkı yasaklarının olmamasıdır. Bu beslenme türünde dikkat edilmesi gereken şey ne yediğin değil de ne zaman yediğindir. Çünkü bu beslenme tarzının ana felsefesi, öğün saatlerinin düzenli ya da düzensiz oluşuna göre vücut ritmi düzenli bir halde oluyor ya da tamamen bozuluyor.

Sirkadiyen beslenme, her öğünün belirli bir zamanda ve düzenli bir şekilde yenilmesi gerektiğini bize anlatan, aslında hayatınızı disipline sokan bir tarz. Bedenimizin ritmine kulak vermeliyiz. Sirkadiyen ritim ve beslenmenin en önemli unsurları: uyku ve beslenme düzenidir. Bedenimizi en çok etkileyen faktör uyku hormonudur. Bedenimizi etkilediği için dolaylı olarak sirkadiyen düzenimizi de etkiler. Uyku hormonumuzun en yoğun olduğu saatler 02.00-03.00 saatleridir. Bu saatlerde uyku halinde olmamanız durumunda sirkadiyen ritminizin hasar gördüğünü söylemek mümkün. Bu hasarda kilo almanıza olan eğiliminizi arttırır. Hormonel dengesizliklerde vücut düzenimizi etkileyen başlıca sebeplerdendir.

Yaşam tarzınızın daha sağlıklı ve düzenli hale gelmesi için sirkadiyen ritim harika bir süreçtir. Her bireyin kendi bedeninin bir düzeni vardır. Bu düzenin bozulması vücudumuzda adeta kırmızı alarm durumu söz konusu olur. Böylelikle hem fiziksel hem de psikolojik (uykusuzluk agresiflik vs…) etkenler ortaya çıkabilir. Sirkadiyen ritmin bozulması tamamen sağlığınızı doğru orantıda etkileyerek vücudunuza zarar verebilir.


NASIL SİRKADİYEN BESLENEBİLİRİZ?


Sirkadiyen beslenme stilinde hiçbir besinin yasaklama veya sınırlaması yoktur. Bu stilde besinlerin kalorileri değil de besinlerin zamanları oldukça önemlidir. Biyolojik saatin dışında herhangi bir besin tüketimi sirkadiyen ritmi bozacağından dolayı beden için oldukça tehlikelidir.


Sirkadiyen beslenmeyi hayatınıza geçirmek istiyorsanız muhakkak bir uzmanla görüşmeniz faydanıza olacaktır.

Sirkadiyen ritimle alakalı bilmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Sirkadiyen beslenmede birinci kural her öğünü her gün aynı saatte yemektir.

  • Metabolizmanızın sabah saatlerinde daha hızlı çalışmasından dolayı kahvaltı öğünlerinize tahılları ve sağlıklı yağları eklemeniz ve metabolizmanızın akşam saatlerinde daha yavaş olmasından dolayı daha az yağlı sebze yemekleri tercih etmeniz önerilir.

Kısaca bu beslenme türü; zaman sınırlamalı bir beslenme şeklidir ve biyolojik ritim ekseninde güneşle birlikte gerçekleştirilen beslenme şeklidir. Hemen hemen birçok diyet ve beslenme şeklinde tüketilen yiyeceklerin niteliği ve miktarı dikkate alınırken beslenmenin saati gözden kaçmaktadır. Oysaki beslenmenin saati de yediklerimiz kadar önemlidir ve sirkadiyen beslenme tam da buna dikkat çekmektedir.

Comments


bottom of page