top of page

Rengarenk Beslenelim!

Hep aynı tarzda beslenmek çoğumuz sıkılırız. Bedenimiz ve midemiz beslenmede çeşitliliği sever. Bu nedenle günlük beslenme modelimize çeşitlilik ve renklilik katarak monotonluğun önüne geçebiliriz.

Sağlık uzmanları gökkuşağı tarzı beslenmeyi öneriyorlar. Bu beslenme tarzı vücudu sağlıklı tutarken birçok hastalıktan koruyacak özelliğe sahiptir.


Kırmızı meyveler ve sebzeler

LİKOPEN YÖNÜNDEN ZENGİN ANLAMINA GELİR

Likopen kansere karşı koruyucu etkisi birçok çalışmalarda ispatlanmıştır. Çilek, domates, elma, vişne, kırmızı üzüm, ahududu ve kırmızıbiber bu grup içindeki besinlerdendir. Ayrıca kırmızı meyveler ve sebzeler kalp ve kan sağlığını iyileştirirken aynı zamanda eklemleri desteklemeye yardımcı oluyorlar.


Turuncu meyve ve sebzeler

BETA-KAROTEN YÖNÜNDEN ZENGİN ANLAMINA GELİR

Havuç, portakal, turuncu biber, bal kabağı, tatlı patates, hint yerelması, turuncu besinler içine girer ve beta karotenden zengindir. Bu da A vitaminine dönüşür, gözler için faydalıdır Turuncu meyve ve sebzeler ise kanserin önlenmesine yardımcı oluyor, kolajen üretimini destekliyorlar.


Sarı meyve ve sebzeler

KAROTENOİD VE LUTEİN YÖNÜNDEN ZENGİN ANLAMINA GELİR

Sarı meyve ve sebzeler kalbe, görüşe, sindirime ve bağışıklık sistemine destek oluyorlar ve kanserin önlenmesinde de etkisi yüksektir. Muz, armut, papaya, ananas, limon ve sarı biberler bunlar arasında.


Yeşil meyve ve sebzeler

LUTEİN VE ZEAKSANTİN YÖNÜNDEN ZENGİN ANLAMINA GELİR

Koyu yeşil sebzeler, kereviz sapı, kış kavunu ve kivinin de arasında olduğu bu besinler, gözlere, kemiklere, dişlere yarayan ve antikanserojen özellikleri olan antioksidanlardır. Yeşil meyve ve sebzeler çok güçlü detoks ürünleridirler ve serbest radikaller ile savaşmanın yanında bağışıklık sistemine de güç vermeye yardımcı olurlar. Kivi, elma, lahana, ıspanak, salatalık, avokado ve brokoli bunlardan sadece birazı.


Mavi-mor meyve ve sebzeler

FLAVANOİD YÖNÜNDEN ZENGİN DEMEKTİR

Flavanoidlere antokiyanin ve fenolik de denir ve kişi yaşlandıkça beyin, hafıza ve kardiyovasküler sağlık için etkilidir. Mavi-mor meyve ve sebzeler ise mineral emilimini iyileştirmenin yanında güçlü antioksidanlardır. Üzüm, yaban mersini, böğürtlen, kırmızı lahana, patlıcan ve pancar tüketilebilir.


Beyaz meyve ve sebzeler

ALLİCİN VE SELENYUM YÖNÜNDEN ZENGİN DEMEKTİR

Beyaz meyve ve sebzeler natural killer hücre adı verilen bağışıklık sistemi hücrelerini aktif hale getirirler. Allicin ve selenyum kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olurlar kalbe yararlıdır ve kanseri önlemede etkilidir. Hindistan cevizi, sarımsak, soğan, mantar, karnabahar ve yaban havucu seçenekleriniz arasında.

Comments


bottom of page