top of page

Kabızlıkta Beslenme

Kabızlık; barsak hareketlerinde zorluk, dışkı geçişinin ağrılı olması ve tuvalete çıkışın uzun süre olmaması durumu olarak adlandırılabilir. Dışkılama sayısı sağlıklı kişilerde farklılık göstermekler birlikte bir sayısı da yoktur.


KABIZLIK SEBEPLERİ

Düzensiz ve sağlıksız beslenme, yetersiz sıvı tüketimi, hareket azlığı, uzun süreli az yağlı diyetler, yetersiz lif alımı ve düzensiz yaşam tarzı sebepleri kabızlık sorunlarını beraberinde getirir. Bunlar dışında bağırsak hastalıklarının semptomu olarak veya başka nedenlerden dolayı bozulan bağırsak fonksiyonlarına bağlı olarak kabızlık gelişebilir. Vücut sıvısının azalması da kabızlığa yol açabilir. Bu yüzden günlük su tüketiminin yeterli olmasına dikkat edilmesi gerekir.

KABIZLIĞIMI NASIL ÇÖZEBİLİRİM?

Eğer kabızlığınız bir hastalıktan dolayı oluşuyorsa önceliğimiz hastalığın tedavi sürecine derhal başlamaktır. Bağırsak sağlığımız beslenme ile doğru orantılı bir ilişki içindedir. Ne kadar doğru beslenirsek o kadar sağlıklı bağırsak demek. Beslenme rutinlerinize; posadan zengin (meyve, sebze, tam tahıllı ürünler) ve lifli besinler (Beyaz ekmek ve rafiner tahıllar yerine tam tahıl ürünleri ile baklagilleri) ekleyin. Meyveleri soymadan tüketin; elma, armut gibi meyveleri kabuklu tüketerek diyetteki lif miktarını arttırabilirsiniz. Kabızlığın şiddetli olduğu zamanlarda elma, ayva ve muzdan uzak durun bunlar yerine, armut, karpuz, kavun tercih edebilirsiniz. Kronikleşmiş kabızlık yaşayan bireyler muhakkak detaylı kontrol için bir doktora ve beslenme düzenlemeleri için bir diyetisyene başvurun.

TÜKETİLMEMESİ GEREKENLER

· Pirinç pilavı, pirinç çorbası, pirinç unu ile yapılan yiyecekler, makarna,

· Patates, havuç gibi nişastalı gıdalar

· Kabuksuz elma, muz, şeftali gibi meyveler ve suları

· Kahve, koyu çay ve kola gibi gazlı içecekler, hazır meyve suları

· Kakao, kakaolu yiyecekler ve çikolata

· Fast-food beslenme tarzında uzak durunuz.

· Aşırı şeker ve şeker içeren besinlerden kaçınınız.

GENEL ÖNERİLER
 • Günlük posa tüketimi artırılmalıdır. Posa alımını artırmak için her gün 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze tüketmeye özen gösterilmelidir.

 • Kayısı, armut, kabuklu elma, incir, kivi, kuru erik bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olan meyvelerdendir. Çiğ veya komposto/hoşaf şeklinde tüketilebilir. Bu dönemlerde muz, ayva, patates, pirinç tüketmemeye dikkat edin.

 • Her öğünde salata tüketmeye özen gösterin, salatalara 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

 • Kahvaltıda veya ara öğünde kuru meyve + yulaf + probiyotik yoğurt + keten tohumu/çörek otu tercih edebilirsiniz.

 • Şişkinlik ve gaz sancısını gidermek için rezene, papatya, anason çayı içebilir, yemeklerinizde kimyon kullanabilirsiniz.

 • Koyu çay -kahve tüketmemeye özen gösterin.

 • Rafine ürünler yerine tam tahıllı ürünleri tercih edebilirsiniz (Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar, pirinç yerine bulgur veya kurubaklagiller gibi).

 • Günde 8-10 bardak su içilmelidir.

 • Probiyotik içeriği yüksek yoğurt, kefir tüketebilirsiniz. Doktorunuza veya diyetisyeninize danışarak probiyotik takviyesi alabilirsiniz.

 • Her gün 20-30 dk hafif tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Fiziksel aktivite kabızlık belirtilerini azaltmaktadır.

 • Öğünlerinizi iyice çiğneyin ve yavaş yemek yemeye dikkat edin.

 • Her gün aynı saatte tuvalet ihtiyacı olmasa bile bağırsakların çalışması için tuvalete gidilmedir.

Kabızlık Marmelatı

· 2 adet kuru incir

· 2 adet kuru kayısı

· 2 adet kuru erik

· 1 çay bardağı su

· 1 tatlı kaşığı keten tohumu

· 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

· İncir, kayısı ve eriği temizleyip doğrayın.

· Cezvede 1 çay bardağı suyla haşlayın.

· Tüm malzemeleri blenderize edin.

*Tüketim Önerisi: 1 Hafta boyunca her gün/1 tatlı kaşığı

Comments


bottom of page